Coraz bardziej popularnym materiałem konstrukcyjnym staje się BSH – drewno klejone warstwowo (z niem. BSH – Brettschichtholz, z ang. Glued Laminated Timber). Biorąc pod uwagę, że wyróżniają je wysokie parametry wytrzymałościowe, stabilność wymiarów oraz duża estetyka, może z powodzeniem być surowcem budowlanym zastępującym stal czy żelbet. Ze względu na swoją ciepłą optykę, drewno konstrukcyjnie klejone stwarza, np. w mieszkaniu, zdrowy i przytulny klimat.
Drewno konstrukcyjne BHS powstaje w wyniku sklejania wielu warstw desek z drewna iglastego najwyższej jakości, które nazywane są lamelami. Proces produkcji zaczyna się od suszenia komorowego lameli do wilgotności 8-12%. Kolejnym etapem jest struganie lameli i ich sortowanie – wizualne i maszynowe według z góry określonych klas wytrzymałości. W międzyczasie usuwa się również poprzez wycinanie wszelkie niedoskonałości, jakie posiada drewno, np. duże sęki czy oflisy. Końcówki lameli mają różną długość – na nich frezowane są złącza klinowe, a następnie ściska się je i skleja. W dalszej kolejności przycina się je na określoną długość i nanosi klej na szersze powierzchnie lameli. Następnie lamele układa się warstwowo i sprasowuje. Kiedy klej wyschnie, belki są strugane, a krawędzie frezuje się.
Jakie zalety posiada drewno konstrukcyjne klejone? Oto kilka przykładowych:
Wymagania inwestorów, planistów czy inwestorów są dziś na tyle wysokie, że oczekują oni wysokowartościowych materiałów – takich, które są wytrzymałe, ale nie posiadają widocznych rys czy są pokrywane chemicznymi środkami ochronnymi. Sklejane klejem melaminowym (żywice melaminowe) drewno konstrukcyjne BSH nadaje się do tego idealnie – również z tego względu, że jest zaliczane do grona suchych i stabilnych materiałów. Dzięki nim można osiągać szczelność pokrycia domu, co przekłada się na jego dobrą izolację cieplną oraz skuteczniejszą ochronę przed wilgocią. Drewno klejone warstwowo nie wymagające dodatkowych zabezpieczeń chemicznych świetnie sprawdzi się w przypadku trudnych konstrukcji, takich jak np. podciągi, belki stropowe czy słupy.